Едно бутало пресича шест граници, преди да влезе в Made in US пикап

Произведени в САЩ автомобили използват много чуждестранни части, например ford F-150 използва компоненти, които идват от 24 държави извън щатите

Ford завод поточна линия Кьолн

Ford

В продължение на десетилетия американската автомобилна индустрия процъфтяваше благодарение на деликатния баланс между местно сглобяване и глобално снабдяване. Но сега този баланс стана много по-скъп. Президентът Доналд Тръмп обяви мито от 25% за всички вносни автомобили, като същевременно заяви, че произведените в САЩ автомобили и пикапи няма да имат „абсолютно никакви мита“. Проблемът е, че нито едно превозно средство не е изцяло произведено в САЩ, което означава, че нито едно не е 100% защитено от мита.

Приблизително 53% от новите автомобили, продадени в САЩ, са произведени в страната. Това звучи прилично на хартия. Но много от хилядите компоненти, които влизат в тези превозни средства, се доставят от други страни, като често пресичат границите няколко пъти преди окончателното сглобяване. Всяко преминаване съгласно новата политика вероятно ще носи ново мито, комбинирайки се с разходите с всяко пътуване.

Произведено в САЩ, но с "малко" помощ от света

Специален асистент на президента и главен заместник прессекретар Харисън Фийлдс наскоро хвърли яснота по темата: „Митото от 25% ще бъде приложено към вносни пътнически превозни средства (седани, SUV, кросоувъри, миниванове, товарни ванове) и леки пикапи, както и ключови автомобилни части (двигатели, трансмисии, части за задвижване и електрически компоненти), с процеси за разширяване на тарифите върху допълнителни части, ако е необходимо.“

На практика това означава, че един автомобилен производител ще трябва да преразгледа цялата си верига за производство и доставки, само за да избегне напълно митата - масивно, скъпо начинание, което може дори да не е осъществимо. Така или иначе, потребителите могат да очакват да поемат част от това бреме, независимо дали е от увеличени производствени разходи или по-високи цени.

The Wall Street Journal наскоро сподели видео, използвайки Ford F-150 от 2024 г. като пример. Сглобява се в Мичиган и Мисури, но това е глобално усилие. Гумите идват от Южна Корея, алуминиеви джанти от Мексико, полуоски от Канада...

Общо над две дузини страни допринасят за микса от части на най-продавания пикап в Америка. Както се съобщава от NBC News, големите американски марки разчитат в голяма степен на сложни глобални вериги за доставки за своите автомобили, произведени в САЩ.

Според Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания във фирмата за финансови услуги Wedbush Securities, процентът на чуждестранните части в американската автомобилна индустрия е около 40%, добавяйки, че „произведените в САЩ автомобили с всички части от САЩ са измислена история“.

Едно бутало, шест гранични пункта

Тази глобална взаимозависимост става още по-очевидна, когато следвате пътя на една единствена част. WSJ проследи пътуването на бутало, разкривайки колко заплетени са всъщност нещата.

Всичко започва със суровия алуминий в Мичиган, който се насочва към Онтарио, за да бъде отлят и предварително обработен. След това се връща в САЩ за довършване, пътува до Мексико за по-нататъшна обработка, връща се на север към Уисконсин за сглобяване с биели и пръстени и се връща обратно в Мичиган за монтиране в двигателя. След това този двигател се изпраща до Онтарио, където най-накрая се поставя в завършен автомобил, пътуващ за САЩ или Мексико.

Това са общо шест гранични минавания, което значи шест потенциални облагания с мито, ако Мексико и Канада отмъстят – и шест напомняния колко крехки могат да бъдат глобалните вериги за доставки, когато политиката се промени за една нощ.

Източник на статията: carscoops.com

мито пътят на автомобилните части Made in US Доналд Тръмп